افتتاح اولین مرکز نوآوری و دانش‌بنیان راه و مسکن و شهرسازی کشوردر شیراز

نخستین مرکز نوآوری و دانش بنیان راه و شهرسازی و مسکن کشور با حضور استاندار فارس، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، مدیر کل راه و شهرسازی فارس و دیگر مقامات کشوری و استانی در شیراز افتتاح شد.

افتتاح اولین مرکز نوآوری و دانش‌بنیان راه و مسکن و شهرسازی کشوردر شیراز

به گزارش اخانه ای برای اندیشمندان علوم انسانی از شیراز، استاندار فارس در آیین افتتاح مرکز نوآوری و دانش‌بنیان راه و مسکن و شهرسازی در شیراز گفت: امروزه در حل مشکلات کمتر از قدرت تفکر، خلاقیت، ابتکار و نوآوری استفاده می کنیم.

محمد هادی ایمانیه افزود: آیا برای حل مشکل ترافیک شهر باید به ساخت پل، تقاطع، خیابان یا در مجموع از سخت افزار استفاده کنیم یا اینکه بهتر است قدرت تفکر و خلاقیت  را برای حل مشکلات ترافیکی به کار گیریم؟

وی ادامه داد: در برخی نقاط شهر شاهد هستیم که با صرف میلیاردها تومان پل و تقاطع برای رفع ترافیک ساخته شده اما چون فکری به حال خودروهای تک سرنشین یا فرهنگ راهنمایی و رانندگی و توقف هایی که منجر به راهبندان می شود نکرده ایم ترافیک همچنان به قوت خود باقی است.

مشکلات ساخت و ساز، ترافیک و مصرف انرژی را حل کنیم

استاندار فارس اظهار داشت: یا در بحث مصرف انرژی نیز و راههای کاهش مصرف آنها نیز به جای فکر کردن و یافتن راهکار، به دنبال ساخت سد و نیروگاه و پالایشگاه هستیم و آخرین گزینه را برای مدیریت مصرف انرژی انتخاب می کنیم.

ایمانیه افزود: امیدواریم این مرکز و خانه خلاق و امثال آن به موضع فکر کردن و خلاقیت و رفع مشکلات وارد شود و به الگویی تبدیل شود که با فکر مشکلات ساخت و ساز، ترافیک و مصرف انرژی را حل کنیم.

وی بیان کرد: در جلسه پنجشنبه سوم اسفندماه 1401 شورای آب استان به این مطلب اشاره کردیم که هرچه سخن در این شورا گفته می شود مربوط به افزایش تامین آب به روش های مختلف مانند انتقال از خلیج فارس یا حفر چاه است.

استاندار فارسدر پایان گفت: قطعا اگر درصدی از هزینه هایی که صرف ساخت سد و انتقال آب می شود را صرف کاهش مصرف و فرهنگ سازی در این زمینه کنیم کمک بسیاری به کاهش مصرف خواهد شد.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس گفت: توجه به مباحث علمی علاوه بر کاهش هزینه‌ها، منجر به افزایش کیفیت ساخت و ساز نیز خواهد دکتر محمود رضا طالبان در آیین افتتاح نخستین مرکز نوآوری و دانش بنیان راه و شهرسازی و مسکن کشور در شیراز افزود: فاصله بین دانش و اجرا، همواره یکی از مشکلات اساسی در کشور بوده و لذا طی نشست‌های متعددی با بسیج مهندسی استان، موضوع استفاده از ظرفیت‌های دانش‌بنیان در دستور کار قرار گرفت.

وی، با اشاره به پیشتازی فارس در راه‌اندازی نخستین مرکز نوآوری راه، ساختمان و شهرسازی کشور در شیراز ادامه داد: امروز در زمینه‌های راه و مسکن به شدت نیازمند توجه به مباحث علمی و دانش بنیان و نوآورانه با هدف کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت هستیم.

هیچ کمبودی نسبت به دنیا نداریم

مدیر کل راه و شهرسازی فارس، با بیان اینکه هم در بحث صنعت ساختمان و هم راهسازی به تغییر نگاه و تغییر نگرش نیاز داریم گفت: باید دانش را بیشتر در خدمت این ۲ صنعت بیاوریم چرا که ما نه به لحاظ دانش و نه به لحاظ نیروی جوان هیچ کمبودی نسبت به دنیا نداریم و فقط نیاز است که به این مقوله توجه داشته باشیم.

طالبان اظهار داشت: اداره کل راه و شهرسازی فارس در کنار بسیج مهندسی، علاوه بر حمایت مادی، حمایت معنوی از اقدامات خلاقانه، نوآورانه و دانش بنیان را نیز در دستور کار دارد و با جدیت دنبال می شود.

وی گفت: البته راه اندازی مرکز نوآوری راه، ساختمان و شهرسازی در شیراز به معنای پایان کار نیست و این کار آغاز ریل‌گذاری و زمینه سازی در استفاده مناسب و بیشتر از ظرفیت‌های علمی برای ارتقاء کیفی و کاهش هزینه‌ها در بخش اجرایی است.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس افزود: همچنین ایجاد این مرکز منجر به تامین نیازهای کشور در زمینه مصالح ساختمانی با کیفیت و ارزان قیمت با استفاده از دانش‌های نوآورانه و فناورانه نسل جوان خواهد شد و در عرصه‌ای گسترده از دستاوردهای چنین مراکزی استفاده می‌شود.

طالبان ادامه داد: این آمادگی را داریم که اگر شرکت های دانش بنیان دیگری هم بخواهند در این زمینه فعالیت کنند آنها را مورد حمایت قرار دهیم.   با احصاء نیازهای فناورانه و ارسال به خانه‌ها و مراکز خلاق، از دستاوردهای آنها استفاده کنیم

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، حمایت از شرکت های دانش بنیان و تقویت توان و ظرفیت آنها را ضروری دانست محمد مهدی حیدری، در آیین افتتاح نخستین مرکز نوآوری و دانش بنیان راه و شهرسازی و مسکن کشور در شیراز افزود: ما در وزارت راه و شهرسازی به دنبال این هستیم که ‌مسائل را به شکل فناورانه و با استفاده از فناوری های نوین حل و فصل و عملیاتی کنیم و برای موفقیت در این مسیر باید شرکت‌های دانش‌بنیان را تقویت کرده و مورد حمایت قرار دهیم.

وی ادامه داد: باید با احصاء نیازهای فناورانه و ارسال به خانه‌ها و مراکز خلاق، از دستاوردهای آنها استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: امیدواریم خط ارتباط بین خانه‌های خلاق و وزارت راه و شهرسازی به شکل گسترده تر برقرار شود و چرا که در بحث ساخت مسکن به فناوری‌های نوین برای افزایش سرعت ساخت، افزایش کیفیت و کاهش هزینه ها نیاز داریم.

کیفیت ساخت و ساز را در کشور ارتقا دهیم

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: ضرورت دارد که کیفیت ساخت و ساز را در کشور ارتقا دهیم که در این زمینه شرکت های دانش بنیان می توانند کمک موثری داشته باشند.

محمد رضا رضایی کوچی نیز در آیین افتتاح نخستین مرکز نوآوری راه، ساختمان و شهرسازی کشور در شیراز افزود: امروز در کشور و بر اساس مصوبه مجلس، قرار است که سالانه یک میلیون مسکن توسط دولت ساخته شود که برای اینکه ساختمان هایی مقاوم و ما کیفیت ساخته شود می توان از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان استفاده کرد.

وی ادامه داد: هم اینک افزون بر ۲۰ میلیون نفر از شهروندان کشورمان در بافت های فرسوده زندگی می کنند و حتی ساختمان هایی که ساخته می شود در یک زمان کوتاه به بافت فرسوده تبدیل می شود که این بدان معناست که در زمینه استفاده از مصالح ساختمانی خوب و باکیفیت غافل هستیم.

وی اظهار داشت: از آنجا که ممکن است هر لحظه در یکی از شهرهای کشورمان شاهد وقوع زلزله باشیم نیاز است که به بحث کیفی سازی توجه بیشتری شود.

نماینده مردم شهرستان‌های جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی، در خصوص اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان کشور از سوی مجلس هم گفت: در این زمینه هم در بحث کیفیت ساخت و سازها و هم نظارتی که برای نظام مهندسی تعریف کرده‌ایم و پاسخگویی که مهندسان ما باید در قبال ساختمان هایی که می سازند داشته باشند تاکید شده است.

رضایی کوچی افزود: با وجود اینکه در بحث ساختمان سازی تجارب بسیاری داریم و این توان را داریم که تمام مصالح ساختمانی را نیز خودمان تولید کنیم اما ساختمان ها با کیفیت خوب ساخته نمی شوند.

وی ادامه داد: این بدان معناست که یا به بحث کیفی سازی توجه نکرده ایم یا مهندسان ناظر ما به خوبی نظارت نمی کنند و یا اینکه گزارش هایی که آنها به شهرداری ها می دهند ضمانت اجرایی ندارد و شهرداری ها توجه نمی کنند.

رضایی کوچی در پایان ابراز امیدواری کرد که با بهره گیری از ظرفیت و توان شرکت های دانش بنیان و همچنین استفاده از مصالح ساختمانی مقاوم و مطلوب بتوانیم ساختمان هایی تولید کنیم که مردم ما با آرامش و آسودگی خیال در آن ساکن شده و زندگی کنند.

پایان پیام/د

دیدگاهتان را بنویسید