معاون وزیر نفت: ظرفیت تولید گاز افزایش می یابد

معاون وزیر نفت از آمادگی برای افزایش ظرفیت تولید گاز کشور در میادین دی و آغار دالان به حدود روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب در سال آینده خبر داد.

معاون وزیر نفت: ظرفیت تولید گاز افزایش می یابد

به گزارش خانه ای برای اندیشمندان علوم انسانی از فراشبند، محسن خجسته مهر امروز سه شنبه در بازدید از یک پالایشگاه در استان فارس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حدود یک سوم از ذخایر گازی کشور توسط شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از جمله زاگرس جنوبی، تولید می‌شود.

وی ادامه داد: برنامه شرکت ملی نفت ایران در حوزه شرکت نفت مناطق مرکزی از جمله استان فارس، افزایش تولید گاز به میزان ١٤٢ میلیون متر مکعب و سرمایه گذاری ٣.٦ میلیارد دلار برای ١٣ میدان گازی و دو طرح فشار افزایی است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین با اشاره به هدف از سفر خود به استان فارس و منطقه زاگرس جنوبی، خاطرنشان کرد: افزایش روز افزون مصارف گاز در بخش صنعتی، خوراک واحدهای پتروشیمی، واحدهای نیروگاهی، خانگی و تجاری و همچنین وجود چند طرح افزایش تولید گاز موجب شد تا از نزدیک به بررسی پروژه‌های آغار و دی و آخرین وضعیت پالایشگاه فراشبند بپردازیم.

خجسته مهر از آمادگی برای افزایش ظرفیت تولید گاز کشور در میادین دی و آغار دالان به حدود روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب در سال آینده خبر داد و گفت: اکنون قادر خواهیم بود با توسعه تکمیلی میدان آغار و تولید ٥ میلیون مترمکعب از میدان دی، حدود ٢٥ میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر پالایشگاه فراشبند در حداکثر ظرفیت خود ٤٥ میلیون مترمکعب توانایی شیرین سازی و جداسازی دارد، تصریح کرد: برنامه ما برای افزایش ظرفیت پالایشگاه فراشبند از طریق توسعه فاز دوم به ارزش حدود ١٧٧ میلیون دلار است که در مجموع با تکمیل و اجرای فاز دوم توسعه این پالایشگاه، این ظرفیت از حدود ٤٥ میلیون مترمکعب به ٧٠ میلیون مترمکعب می‌رسد.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه چشم انداز توسعه میادین گازی در شرکت نفت مناطق مرکزی و شرکت زاگرس جنوبی چشم اندازی با اهمیت و قابل توجه است، ادامه داد: به عنوان مثال؛ امسال و در روزهای سرد زمستان موفق به تولید ٢٤٠ میلیون مترمکعب در روز شدیم که توان، جدیت و کوشش حداکثری همکاران در شرکت نفت مناطق مرکزی موجب تحقق این مهم شد.

خجسته مهر همچنین از تلاش نمایندگان استان فارس در راستای توسعه و رونق بخشی به این منطقه تقدیرکرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید